Skip to main content

Magazyny energii

Do czego służy magazyn energii w fotowoltaice?

Magazyn energii, jak sama nazwa wskazuje, służy do przechowywania nadwyżek prądu wytworzonych przez instalację fotowoltaiczną.

Energia elektryczna, której nie zużywamy od razu, w pierwszej kolejności ląduje w magazynie, skąd prosument może ją odebrać w dowolnym momencie - na przykład w nocy, gdy panele słoneczne przestają produkować prąd. Zakup magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej to świetny sposób na zyskanie pełnej niezależności energetycznej w swoim gospodarstwie domowym, a także do zwiększenia obecnie szeroko promowanej autokonsumpcji.

Fachowa pomoc w doborze pompy ciepła
Zużycie zasobów

Czym jest autokonsumpcja energii elektrycznej?

Autokonsumpcja energii elektrycznej polega na bieżącym zużywaniu prądu wytworzonego przez własną instalację fotowoltaiczną.

W celu zwiększenia autokonsumpcji w swoim gospodarstwie domowym pomocne są magazyny energii, które przechowują nadwyżki prądu zamiast odsyłać je bezpośrednio do sieci energetycznej. Skumulowaną w nich energię elektryczną każdy prosument może odebrać w dowolnym momencie za darmo, bez konieczności uiszczenia opłaty, jak to jest w przypadku pobrania prądu od dystrybutora.

Dotacja do fotowoltaiki - podpowiemy Ci, jak ją uzyskać
Samowystarczalność

Sieć off - grid, czyli pełna niezależność energetyczna

System off - grid to idealna opcja dla osób, które chcą się uniezależnić od publicznej sieci energetycznej i tym samym ubezpieczyć na wypadek przerw w dostawie prądu, a także wzrostu jego cen.

Niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej w typie off - grid jest magazyn energii, który służy jako zbiornik do przechowywania nadwyżek prądu. Ten typ systemu, w odróżnieniu od on - grid, nie jest przyłączony do sieci energetycznej. Oznacza to, że każda awaria u dystrybutora dotknie wszystkich wokół - poza Tobą. Wykorzystywana przez Ciebie energia elektryczna w stu procentach pochodzić będzie z instalacji fotowoltaicznej, a w przypadku, gdy ta przestanie produkować prąd - z magazynu energii. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie w przypadku domków letniskowych wyposażonych w panele fotowoltaiczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również w gospodarstwie domowym.

Nasi eksperci powiedzą Ci, gdzie szukać oszczędności
Systemy instalacji paneli fotowoltaicznych

Hybrydowe systemy PV

Jeśli nie potrafisz zdecydować, czy wybrać instalację fotowoltaiczną w typie on - grid, czy jednak off - grid, istnieje rozwiązanie łączące cechy obu tych systemów.

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne zostały stworzone z myślą o prosumentach, którzy nie chcą rezygnować z możliwości gromadzenia wytworzonej przez panele słoneczne energii elektrycznej we własnym magazynie, przy jednoczesnym przyłączeniu do publicznej sieci energetycznej. Rozwiązanie to chroni właściciela instalacji PV przed awariami w pobliskiej elektrowni, a także umożliwia sprzedaż prądu do dystrybutora. Hybrydowe systemy fotowoltaiczne pozwalają zatem na ekologiczną i, co najważniejsze, darmową produkcję własnej energii elektrycznej, magazynowanie jej w specjalnych akumulatorach, a także handel z siecią energetyczną.

Dotacja do fotowoltaiki - podpowiemy Ci, jak ją uzyskać
Oszczędzaj na energii

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

  • Zyskasz pełną niezależność energetyczną

  • Rachunki za prąd i awarie sieci energetycznej przestaną być Twoim problemem

  • Będziesz posiadać stały dostęp do energii elektrycznej nawet wtedy, gdy panele słoneczne przestaną produkować prąd

  • Zwiększysz autokonsumpcję energii w swoim gospodarstwie domowym

  • Stworzysz możliwość zarobku na sprzedaży nadwyżek prądu dzięki hybrydowej instalacji fotowoltaicznej