Skip to main content

Program Prosument lokatorski

Kim jest Prosument?

Prosument to termin pochodzący z języka angielskiego i jest połączeniem słówproducent ikonsument.

Prosumentem jest osoba, która jest zarówno producentem, jak i konsumentem. Jest to typ użytkownika, który wykorzystuje dostępne technologie w celu wyprodukowania energii, a następnie wykorzystuje ją do własnych potrzeb.

Prosumenci często wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne, wiatraki lub ogniwa węglowodorowe, aby wyprodukować energię w swoich domach lub miejscach pracy.

Program Prosument lokatorski

Fotowoltaika dla lokali wielorodzinnych

Program Prosument lokatorski

Do tej pory mieszkańcy budynków wielorodzinnych mieli niewielkie pole wyboru  w kwestii dofinansowania do fotowoltaiki. Obejmował ich jedynie program Prosument zbiorowy, dzięki któremu zainteresowani lokatorzy mogli się przyłączyć do jednego punktu i wspólnie dzielić prądem wyprodukowanym przez instalację fotowoltaiczną. Projekt pozwalał również rozliczać części wspólne zgodnie z zasadami prosumenckimi i sprzedawać nadwyżki energii do sieci po cenie hurtowej.

Pod koniec 2022 roku Rząd przedstawił jeszcze atrakcyjniejszą opcję dofinansowania do fotowoltaiki dla obiektów wielorodzinnych - Program Prosument lokatorski. Skierowany jest on do osób zarządzających budynkami wielolokalowymi, w tym wspólnotami, spółdzielniami oraz TBS - Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Aktualny budżet programu Prosument Lokatorski wynosi aż 0,5 mld złotych.

Zasady Programy Prosument lokatorski

Co obejmuje program?

Zasady Programu Prosument lokatorski

Jak zostało wspomniane wcześniej, Prosument lokatorski skierowany jest do zarządców budynków wielolokalowych - a więc to oni mogą złożyć potrzebną dokumentację w celu udziału w programie. Dzięki projektowi, osoby te będą mogły podjąć się budowy większego systemu fotowoltaicznego, niż wymaga tego część wspólna danego budynku. Ten prosty zabieg pozwoli generować przychody, poprzez sprzedaż do sieci wyprodukowanych nadwyżek energii. 

Zarobione pieniądze każdego miesiąca zasilą konto prosumenta. Przeznaczyć je będzie można na potrzeby lokatorów związane z utrzymaniem budynku. W ramach projektu Prosument lokatorski, uczestnicy będą rozliczać się na maksymalnie korzystnych zasadach - odzyskają nawet do 100% wartości energii elektrycznej przekazanej do Operatora. Istnieje jednak pewien warunek - właściciel budynku wielolokalowego musi zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczania oraz przedłożyć uchwałę o zamiarze instalacji systemu PV.

Dofinansowanie w Programie Prosument lokatorski
Grant na OZE

Dofinansowanie w Programie Prosument lokatorski

Wszyscy zainteresowani programem Prosument lokatorski mogą liczyć na więcej, niż tylko korzystny system rozliczeń. Projekt przewiduje nawet do 50% dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku wielolokalowym. Co więcej, otrzymany grant będzie można przeznaczyć również na rozbudowę istniejącego już systemu PV - będzie on musiał jednak zwiększyć swoją moc o minimum 25%. Dofinansowanie z programu Prosument lokatorski obejmuje również pompy ciepła i magazyny energii.

Nabór wniosków rusza 1 lutego 2023 roku. Dokumentację składać należy do Banku Gospodarstwa Krajowego. W razie pytań - Zespół Soltrado służy wsparciem i pomocą. Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.