Skip to main content

Maty grzewcze

Czym są maty grzewcze?

Maty grzewcze to energooszczędne urządzenia ciepłownicze. Dzięki swojej praktycznej formie, można je wykorzystać zarówno do ogrzewania podłogowego, sufitowego, jak i ściennego.

Montaż maty grzewczej nie wymaga dużego nakładu finansowego ani wykonywania skomplikowanych czynności. W odróżnieniu od tradycyjnych przewodów grzejnych, maty grzewcze można zamontować bezpośrednio pod płytkami lub innym rodzajem podłoża - nie wymagają zalewania betonem ani jastrychem. Mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania w budynku, tym samym pozwalając nam na pożegnanie się z nieestetycznymi grzejnikami.

Jak działają maty grzewcze?
Działanie mat grzewczych

Jak działają maty grzewcze?

Schemat działania mat grzewczych jest bardzo prosty. Znajdujące się na macie przewody stałooporowe, zwane też grzejnymi, podpięte do źródła energii elektrycznej przewodzą prąd, który pod postacią ciepła zostaje oddany do naszego pomieszczenia. Całość jest sterowana za pomocą termostatu, co pozwala na precyzyjne dostosowanie temperatury do naszych potrzeb.

  • Wysoka moc mat grzewczych pozwala na nagrzanie ich w bardzo krótkim czasie, co przekłada się na niższe rachunki za prąd

  • Dobrą opcją jest połączenie ich z instalacją fotowoltaiczną - panele słoneczne będą generować prąd w dużej ilości

  • Pokryje nasze zapotrzebowanie energetyczne i zasilą maty grzewcze, które będą ogrzewać cały budynek za darmo

Mata grzewcza nie tylko w nowym budownictwie
Maty w budownictwie

Mata grzewcza nie tylko w nowym budownictwie

Choć mogłoby się wydawać, że maty grzewcze wykorzystywane są tylko w nowych budynkach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je podczas standardowego remontu.

Podczas gdy klasyczne podłogówki wymagają niekiedy kucia i zalewania betonu, maty grzewcze montuje się bezpośrednio pod płytkami. Cały proces jest błyskawiczny i już nawet po upływie kilku godzin możemy cieszyć się efektami. Ich wygodna forma pozwala na docinanie i wyginanie poszczególnych elementów, dzięki czemu możemy je dopasować do pomieszczeń o nawet najbardziej nieregularnych kształtach.

Pożegnaj się z kotłownią
Bezobsługowy komfort

Pożegnaj się z kotłownią

Maty grzewcze nie potrzebują specjalnie wyodrębnionego pomieszczenia tak jak w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Całe sterowanie odbywa się za pomocą termostatu, który zajmuje tylko ułamek powierzchni całej ściany.

Dzięki montażowi mat grzewczych w swoim domu nie tylko pozbędziesz się problemu kupna opału, ale także samej kotłowni - od teraz nie będzie ona potrzebna. Maty grzewcze zasilane są energią elektryczną, nie wymagają więc posiadania pieca, kotła, ani składowiska węgla. W tym systemie grzejniki również są zbędne. Decydując się na instalację mat grzewczych, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale także spore ilości miejsca..

Inteligentna obsługa
Łatwa obsługa

Inteligentna obsługa

Obsługa tych urządzeń grzewczych sprowadza się tylko do jednego - termostatu. Pozwala on nam na precyzyjną kontrolę temperatury w danym pomieszczeniu. To już koniec z regularnym doglądaniem naszych kotłów i pieców - termostat możemy zaprogramować tak, aby maty grzewcze zaczynały i kończyły pracę w preferowanym przez nas czasie.