Skip to main content
  • 4 ciekawostki z zakresu fotowoltaiki
    23.02.2022

    4 ciekawostki z zakresu fotowoltaiki

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje coraz to większą popularność i jest rozwiązaniem bardzo chętnie stosowanym w domach i przedsiębiorstwach. Świat fotowoltaiki skrywa wiele tajemnic i nieoczywistych informacji. Wydaje ci się, że nic z zakresu fotowoltaiki cię nie zaskoczy? Zatem może te 4 ciekawostki będą dla ciebie nowym spojrzeniem na pozyskiwanie energii ze Słońca.

Pochmurne dni nie są przeszkodą do produkcji prądu

Fotowoltaika z pewnością kojarzona jest z ciepłem i słońcem z racji, że energię elektryczną pozyskuje się z promieniowania słonecznego. A jak przedstawia się sytuacja w jesienne i zimowe dni gdy jest pochmurno? Nawet gdy warunki są mniej sprzyjające, a niebo zachmurzone fotowoltaika nadal wytwarza energię elektryczną. Zmniejsza się jedynie efektywność jej wytwarzania i działa z mniejszą intensywnością. Nie zmienia to faktu, że nadal produkowana jest w wystarczającej ilości. Niesprzyjające warunki nie spowodują, że zabraknie Ci energii. Podłączenie do sieci energetycznej daje możliwość korzystania z nadwyżek energii, które zostały wyprodukowane przez instalację w słoneczne dni.

Fotowoltaika nie jest wynalazkiem współczesności

Większość jest przekonana, że fotowoltaika to wynalazek współczesności. Pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego zostało docenione już w połowie XIX wieku. Efekt fotowoltaiczny został odkryty przez Alexandra Becquerela. Był on 19 letnim, francuskim fizykiem. Stworzone przez niego urządzenie nie było natomiast zbyt wydajne i wytwarzało znikome ilości energii, dlatego jego odkrycie nie jest powszechne. W późniejszych latach trzech wynalazców: Daryl Chapin, Gerald Pearson oraz Calvin Fuller zbudowało pierwsze ogniwo fotowoltaiczne z krzemu. Jego wydajność również była znikoma, natomiast sam zamysł ma zastosowanie do dziś.

Godzina promieniowania może być zaspokojeniem energetycznych potrzeb planety na rok

W zaledwie godzinę do Ziemi może dotrzeć tyle promieni słonecznych, ile będzie w stanie wystarczyć planecie do zaspokojenia potrzeb energetycznych na rok. To obrazuje nam jak potężna jest fotowoltaika i jak duży potencjał w sobie kryje. Dlatego warto korzystać z jej możliwości i zasobów! Część promieni jest odbijana do atmosfery oraz spora jej ilość zostaje pochłonięta, natomiast aż 40% energii koncentruje się na powierzchni Ziemi. Taka ilość energii jest przekroczeniem potrzeb całej planety.

Fotowoltaika ma też swoje miejsce w kosmosie

Instalacja fotowoltaiczna miała także swój debiut w kosmosie. Efekt fotowoltaiczny znalazł swoje zastosowanie w kosmosie przez NASA. Na satelicie Vanguard I zamontowano instalację fotowoltaiczną, a to wszystko miało miejsce w 1958 roku. Miało to posłużyć do zasilania stacji radiowej. Podjęto się również licznych prób użycia fotowoltaiki w lotnictwie. W 2015 roku miał miejsce pierwszy lot samolotem dookoła świata, który był zasilany przez energię czerpaną ze słońca.

Ciekawostek ze świata fotowoltaiki jest wiele i część z nich może być naprawdę zdumiewająca. Nawet jeśli wydawało Ci się, że masz podstawową wiedzę o fotowoltaice i jest ona wystarczająca, na pewno ten artykuł był jej wzbogaceniem!