Skip to main content
  • Ile prądu produkuje jeden panel fotowoltaiczny?
    27.04.2022

    Ile prądu produkuje jeden panel fotowoltaiczny?

Fotowoltaika obecnie odnosi duży sukces na rynku energetycznym. Rosnące zainteresowanie tematem pcha coraz większą liczbę osób do inwestycji we własną, przydomową instalację PV. Aby całość mogła pokryć zapotrzebowanie energetyczne danego gospodarstwa domowego, dobrze jest wiedzieć ile modułów jest potrzebnych do wytworzenia odpowiedniej ilości energii. Pytanie zatem brzmi - ile prądu jest w stanie wyprodukować jeden panel słoneczny?

Czynniki wpływające na ilość wyprodukowanej energii

Wydajność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest poprawna, niczym niezakłócona ekspozycja na promienie słoneczne - to właśnie dzięki nim moduły solarne są w stanie produkować energię elektryczną. Im dłuższy czas naświetlania, tym więcej prądu może zostać wyprodukowane.

Kolejnym aspektem przekładającym się na ilość wytwarzanej energii elektrycznej jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Tylko dobrze zainstalowany system PV jest w stanie pracować na pełnej wydajności, dlatego ważne jest, aby sprawę powierzyć fachowcom.

Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość panelu słonecznego. Im większa powierzchnia modułu, tym więcej energii jest on w stanie wytworzyć. Ostatnim ważnym aspektem jest rodzaj ogniwa: obecnie najpopularniejsze są ogniwa monokrystaliczne i polikrystaliczne.

Panel słoneczny - ile prądu produkuje?

Przeciętny monokrystaliczny panel fotowoltaiczny, który nie jest uszkodzony i został zamontowany w sposób prawidłowy, przy dobrym poziomie nasłonecznienia jest w stanie wytworzyć pomiędzy 290Wh a 400Wh w ciągu godziny. Wszystko zależy od mocy modułu, którą możemy zobaczyć na tabliczce znamionowej znajdującej się na jego tylnej części.

Zakładając, że dany panel fotowoltaiczny ma moc 300Wp, w ciągu godziny pracy w pełnym nasłonecznieniu wyprodukuje odpowiednio 300 Wh energii elektrycznej.