Skip to main content
  • 5 mitów na temat fotowoltaiki
    24.02.2022

    5 mitów na temat fotowoltaiki

Pompy ciepła to zyskujące popularność systemy grzewcze. Zainteresowanie nimi nieustannie rośnie, a wraz z tym powstaje wiele niezgodnych z prawdą teorii i mitów dotyczących ich działania. Jeśli również masz jakieś wątpliwości co do użytkowania pompy ciepła, ten artykuł z pewnością je rozwieje!

1 mit: Pompa ciepła jest kosztowną inwestycją

Porównując pompę ciepła chociażby do kotłowni gazowej, wcale nie będzie przewyższać kosztów związanych z inwestycją. Odpowiednio zainstalowana pompa ciepła wpływa na zmniejszenie rachunków za prąd oraz zwrot kosztów inwestycji. Do maksymalnego wykorzystania zalet pomp ciepła zalecana jest instalacja pompy ciepła razem z ogrzewaniem podłogowym albo z konwektorem wentylatorowym. Sprawia to że temperatura wody jest znacząco wyższa oraz pozwala na jeszcze większe zminimalizowanie wydatków. Z racji, że pompy ciepła to ekologia sama w sobie istnieją odpowiednie formy dofinansowań, dzięki temu inweestycja jest mniej obciążająca.

2 mit: Praca pompy ciepła jest za głośna

Zanim pompy ciepła zostaną wprowadzone do sprzedaży muszą spełniać pewne wytyczne dotyczące maksymalnego hałasu, który jest dopuszczalny. Urządzenia, które są obecnie produkowane instaluje się wewnątrz budynku, a hałas przez nie generowany można porównać do hałasu kotła gazowego. Dobór miejsca montażu pompy ciepła również wpływa na poziom hałasu urządzenia. Natomiast większość pomp ciepła na rynku jest o mocy akustycznej od 35 do 57 dB. Znaczy to, że generowany hałas z pewnością nie będzie głośniejszy od urządzeń w naszym domu np. lodówki.

3 mit: Wydajność pomp ciepła jest za niska

Kolejnym mitem dotyczącym pomp ciepła jest ich niska wydajność przez spadek temperatury powietrza. Najnowsze pompy ciepła z powodzeniem będą głównym i jedynym źródłem ciepła w budynku. Pozyskiwanie energii z mroźnego powietrza i zamiana jej w ciepło ogrzewające dom i wodę użytkową to właśnie działanie powietrznej pompy ciepła. Natomiast jeśli temperatura na zewnątrz spada diametralnie zabezpieczeniem jest grzałka elektryczna, która załącza się i jest wsparciem ogrzewania budynku w mroźne dni. Dlatego też nie trzeba martwić się o niewystarczającą ilość ciepła w swoim domu.

4 mit: Pompy ciepła nie są ekologiczna, bo wykorzystują prąd

Aby pompa ciepła działała potrzebuje do tego niewielkiej ilości energii elektrycznej w porównaniu do tej którą wytwarza. Do ogrzewania wykorzystywana jest energia skumulowana np. w gruncie lub powietrzu. Zatem jest to energia odnawialna, a pompę ciepła można zaliczyć do urządzeń ekologicznych i sprzyjających środowisku.

5 mit: Pompa ciepła tylko do nowych budynków

Ostatnim, często powielanym mitem jest to że pompy ciepła sprawdzą się tylko w nowych budynkach. Natomiast do budynku w przebudowie, remoncie również znajdą swoje zastosowanie i nic nie stoi na przeszkodzie w montażu. Mogą być one zastępstwem dotychczasowej formy ogrzewania np. kotła lub po prostu wspomagać jego pracę. Jeżeli chodzi o budynki reorganizacji dobrze sprawdzą się tutaj powietrzne pompy ciepła w wersji split. Montaż tych pomp ciepła to niezbyt wielka ingerencja w budynek i przestrzeń działki.