Skip to main content
  • 5 najczęstszych błędów przy montażu pompy ciepła
    28.02.2022

    5 najczęstszych błędów przy montażu pompy ciepła

Pompy ciepła to częsty wybór systemu grzewczego, jest najczęstszym wyborem do nowych domów jednorodzinnych. W połączeniu z fotowoltaiką, mogą stanowić samodzielnie pracujący system, który zaspokaja potrzeby na ciepło i energię elektryczną użytkowników. Niekiedy systemy nie działają tak sprawnie jak w zamyśle. Jest to powodem często powielanych błędów montażowych, które ograniczają prawidłową pracę pompy ciepła. Ten artykuł przedstawi Ci na jakie błędy warto zwrócić uwagę.

Błędy w początkowym projekcie

Już w pierwszym etapie często pojawiają się błędy, które mają istotny wpływ na to jak pracuje pompa. Tym etapem jest projektowanie. Kłopoty mogą pojawić się przy złym doborze urządzenia albo złym doborze źródła górnego i dolnego. Aby dobór pompy ciepła był odpowiedni, podstawą są obliczenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Niedowymiarowanie i przewymiarowanie urządzenia w pierwszym etapie może wpłynąć na błędy w kolejnych etapach, a szczególnym problemem może być eksploatacja.

Niewłaściwy dobór urządzenia

Pompa ciepła, która będzie niedowymiarowana może spowodować niewłaściwą pracę i w budynku będzie po prostu zimno. Pomieszczenia będą niedogrzane i konieczne będzie korzystanie z innego źródła ciepła. Będzie to niestety skutkowało zwiększeniem kosztów eksploatacji i ogólnej ceny kosztów ogrzewania. Przewymiarowanie też stanowi duży problem i wiąże się z kosztami za pompę ciepła. Za inwestycję trzeba będzie przez to zapłacić więcej, a nie da to nawet możliwości wykorzystania całkowitej mocy urządzenia.

Nieodpowiednie rury chłodnicze

Użycie nieodpowiednich rur chłodniczych jest poważnym błędem i może być następstwem braku możliwości właściwego sprężania gazu. Może to doprowadzić do uszkodzenia pompy ciepła albo nawet do zaprzestania jej działania. W pompach ciepła przypisane są odpowiednie średnice rur chłodniczych, które nie mogą być zmieniane. Montaż pompy ciepła i wybór wszelkich jej elementów powinien być wykonany pod okiem eksperta w sposób profesjonalny.

Hałasująca pompa ciepła

Przy pracy pompy ciepła wytwarzany jest hałas i drgania. Są to zakłócenia o raczej niewielkiej wartości i nie są uciążliwe przy eksploatacji. Jeśli jednak zostaną zastosowane sztywne przyłącza rur może to wpłynąć na wystąpienie efektu rezonansu, ponieważ drgania pompy ciepła najczęściej przenoszone są na instalację grzewczą. Zważając na to przyłącza rur powinny być tworzone z elastycznego materiału. Warto również zaznaczyć, że pompy ciepła powinny być instalowane w miejscu, które nie będzie zakłócać ciszy mieszkańcom budynku.

Powietrze w instalacji pompy ciepła

Powietrze w instalacji pompy ciepła i w dolnym źródle ciepła może przyczyniać się do nieprawidłowości w pracy pompy ciepła. Zawarte powietrze wpływa ograniczająco na przepływ ciepła oraz na zmniejszenie efektywności pracy pompy ciepła. Niekiedy zgromadzone powietrze może spowodować awaryjne wyłączenie.

Wymienionych błędów montażowych można uniknąć korzystając z pomocy fachowców. Wiedza i doświadczenie będą wiodące w celu prawidłowego montażu. Dzięki profesjonalnej pomocy możemy cieszyć się sprawnością i wydajnością pompy ciepła.