Skip to main content
  • Agrowoltaika - co to jest?
    18.05.2022

    Agrowoltaika - co to jest?

Agrowoltaika to termin, o którym znaczna część osób - w tym i tych zaznajomionych z energią słoneczną prosumentów - nie słyszała. Pojęcie to funkcjonuje stosunkowo od niedawna i dla wielu wciąż stanowi jedną wielką niewiadomą. Czym zatem jest agrowoltaika i jakie korzyści z niej płyną?

Czym jest agrowoltaika?

Agrowoltaika, znana również pod terminem agrofotowoltaika i Agro PV, to pojęcie łączące branżę rolniczą z branżą energetyczną - odnosi się do jednoczesnej produkcji prądu i uprawy roli.

Na polach uprawnych montowane są standardowe panele słoneczne, z tą różnicą, że konstrukcje na których zostają umiejscowione sięgają od pięciu metrów wzwyż. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie przestrzeni potrzebnej do wzrostu plonów, przy jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej dzięki instalacji fotowoltaicznej znajdującej się nad uprawą.

Zalety agrowoltaiki

Agrofotowoltaika to przyszłościowa koncepcja, która mogłaby rozwiązać problem deficytu gruntu pod instalacje fotowoltaiczne. Zamiast specjalnie wydzielać obszary pod budowę, systemy fotowoltaiczne mogłyby dzielić ten sam teren z uprawami rolnymi. Agro PV pozwala zatem na zaoszczędzenie powierzchni gruntu, co w przyszłości może nas uchronić przed brakiem miejsca na inwestycje.

Panele fotowoltaiczne umieszczone nad pasem upraw rolnych mogą przyczynić się do zwiększenia liczby plonów. W jaki sposób? Otóż, w systemie Agro PV moduły tworzą swego rodzaju zadaszenie dla roślin. Dzięki temu plony nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak gwałtowny deszcz czy grad, co przekłada się na ich finalną ilość. Dodatkowo, panele słoneczne tworzą cień, który jest sprzyjającym czynnikiem dla sporej części roślin uprawnych. Wiedząc więc, co sadzić pod panelami, jesteśmy w stanie wpłynąć na zwiększenie naszych plonów.

Nie należy pomijać faktu, że z agrowoltaiki płyną także te same korzyści, co z posiadania standardowej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika pozwala produkować darmowy prąd z energii słonecznej, którym możemy gospodarować w dowolny sposób: wykorzystać do zasilenia urządzeń elektrycznych, lub odsprzedać do sieci publicznej.

Agrowoltaika w Polsce

Niestety, na dzień obecny polskie przepisy nie regulują, czym jest agrowoltaika. Prawnie zabroniony jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruntach wysokiej klasy, a przestrzeń pod instalacją nie może być wykorzystana do produkcji rolnej. Eksperci prognozują zmiany, jednak wszystko na razie utknęło w fazie rozmów.