Skip to main content
  • Czym jest farma fotowoltaiczna?
    20.04.2022

    Czym jest farma fotowoltaiczna?

Widok paneli słonecznych zamontowanych na dachach domów jednorodzinnych już nikogo nie dziwi. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to kusząca perspektywa, zwłaszcza w obliczu dzisiejszego zagrożenia ekologicznego. Produkcja prądu w przydomowych instalacjach PV pozwala na zaspokojenie potrzeb całego domostwa. Co jednak, gdybyśmy mogli produkować energię elektryczną na większą skalę?

Farma fotowoltaiczna - co to jest?

Farmy fotowoltaiczne to jeszcze dość świeży temat na polskim rynku energetycznym. Wciąż zdarza się, że ich widok budzi niemałe poruszenie wśród osób niezaznajomionych z tematem energii odnawialnej.

Farma fotowoltaiczna to duży, specjalnie wyodrębniony obszar gruntu, na którym zamontowane są instalacje PV - z reguły w ogromnej ilości. Ilość paneli słonecznych przekłada się na ilość produkowanej energii elektrycznej. O ile standardowe mikroinstalacje, które możemy spotkać w domach jednorodzinnych pozwalają pokryć zapotrzebowanie energetyczne dla jednego budynku, o tyle farmy fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć prąd mogący zasilić całe przedsiębiorstwa, a nawet miasta - tak jest w przypadku La Paz leżącego w północno-zachodnim Meksyku.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Działanie farmy fotowoltaicznej nie różni się znacząco od standardowych instalacji PV. Rzędy paneli zamontowane na specjalnych konstrukcjach, ustawione są pod odpowiednim kątem w kierunku Słońca, dzięki czemu ogniwa krzemowe zabezpieczone warstwą szkła dostają odpowiednią ilość światła potrzebną do wytworzenia prądu stałego.

Energia elektryczna wytwarzana przez farmy fotowoltaiczne jest w całości odsyłana do sieci energetycznej, skąd może zostać odkupiona przez klientów indywidualnych.

Czy na farmie fotowoltaicznej można zarobić?

Farma fotowoltaiczna pozwala na zarobek na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest sprzedaż gruntu pod budowę - inwestorzy stale poszukują miejsc, w których mogliby rozpocząć swoje inwestycje. Należy wspomnieć, że instalacje PV w odróżnieniu od elektrowni wiatrowych nie wytwarzają hałasu podczas pracy, dlatego nawet grunty położone blisko miejsc zamieszkania mogą zostać zagospodarowane pod farmy słoneczne, bez obaw o zakłócanie spokoju mieszkańców.

Drugim sposobem na uzyskanie zarobku z farmy fotowoltaicznej jest inwestycja w jej budowę. Prąd wytwarzany przez panele słoneczne będzie stale sprzedawany do sieci energetycznej, co wygeneruje przychód pozwalający nie tylko na zwrócenie się inwestycji, ale także zysk.

Farmy fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie energii elektrycznej na ogromną skalę. Ich największą zaletą jest fakt, że działają w zgodzie ze środowiskiem, a właścicielom pozwalają na generowanie zysków. Na przestrzeni kilku lat, możemy spodziewać się wzrostu ich liczby na terenie Polski.