Energia słoneczna obecnie stanowi najchętniej wykorzystywane źródło energii odnawialnej spośród wszystkich filarów OZE. Jest ogólnodostępna, darmowa i przede wszystkim - ekologiczna. Do czego może zostać wykorzystana?
Produkcja darmowej energii elektrycznej
Energia słoneczna najpowszechniej stosowana jest do produkcji prądu. Do tego procesu wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne, które odpowiadają za konwersję padającego światła na energię elektryczną.
Prąd w panelach fotowoltaicznych powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy materiałami półprzewodnikowymi, które znajdują się wewnątrz modułu. Te materiały to najczęściej krzem i tytan. Krzem jest półprzewodnikiem p-typowym, a tytan jest półprzewodnikiem n-typowym. Gdy światło słoneczne pada na panel fotowoltaiczny, fotony wpadają do strefy p-n i uwalniają elektrony z ich wiązań. Kiedy elektrony poruszają się w strefie p-n, tworzą prąd elektryczny.
Systemy fotowoltaiczne mogą być wykorzystywane do zasilania domu, firmy, a także wszelkich budynków użyteczności publicznej. Mogą również służyć do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby sieci energetycznej. Systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, ponieważ koszt paneli słonecznych stale się obniża. Fotowoltaika jest obecnie jednym z najbardziej efektywnych sposobów wykorzystania energii słonecznej.
Ogrzewanie wody, czyli produkcja energii cieplnej
Energia słoneczna może zostać wykorzystana również do produkcji energii cieplnej - wszystko to za sprawą kolektorów słonecznych.
Urządzenie to składa się z rur, które są umieszczone w specjalnym kontenerze. Kontener ten jest wypełniony cieczą, która jest w stanie przewodzić energię cieplną pozyskaną z promieni słonecznych. Nagrzana ciecz jest pompowana do instalacji wodnej, gdzie następuje ogrzewanie wody. Woda ta jest następnie transportowana do bojlera, gdzie jest przechowywana do momentu użycia.
Wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania wody jest bardzo efektywne i przyjazne środowisku. Jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów ogrzewania wody w krajach takich jak Australia, Nowa Zelandia czy Kanada. W Polsce ta technika również zaczyna zyskiwać na popularności.