Skip to main content
  • Fotowoltaika w pochmurne dni
    06.05.2022

    Fotowoltaika w pochmurne dni

Wiele osób zainteresowanych zakupem instalacji fotowoltaicznej ma pewne obawy, co do działania całego systemu gdy niebo jest zachmurzone. Potencjalni prosumenci często spotykają się z teoriami, że panele PV produkują prąd tylko w upalne, letnie dni. O tym, dlaczego nie jest to prawdą i czy energia elektryczna jest wytwarzana gdy nie ma Słońca dowiecie się z poniższego artykułu.

Jaka pogoda jest najlepsza dla instalacji fotowoltaicznej?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, upały nie stanowią perfekcyjnych warunków dla instalacji fotowoltaicznej. Dobry stopień nasłonecznienia - owszem, jednak w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza panele słoneczne mogą ulec przegrzaniu, co obniży wydajność całego systemu PV. Zatem, jakie warunki są najlepsze dla instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzią jest temperatura nieprzekraczająca 25oC i bezchmurne niebo.

Działanie paneli słonecznych w pochmurne i zimowe dni

O tym, że promienie słoneczne to siła napędowa dla instalacji fotowoltaicznej wie już każdy - co jednak w przypadku gdy na niebie widać jedynie chmury, lub nastał okres zimowy i brak Słońca stał się codziennością?

Uspokajamy - instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd nawet w pochmurne dni. Dzieje się tak, ponieważ do paneli wciąż dociera promieniowanie słoneczne, tylko ze względu na obecność filtra w postaci białych obłoków, światło to zostaje rozproszone. Wydajność modułów fotowoltaicznych wtedy spada, jednak nigdy nie osiąga 0%. Panele słoneczne przestają produkować prąd jedynie w nocy, gdy Słońce całkowicie schowa się za horyzontem. Podobnie sprawa wygląda w okresie zimowym - instalacja wciąż będzie produkować energię elektryczną, tylko z mniejszą wydajnością.

Jak uchronić się przed niedostatkiem prądu?

Czasami zdarza się tak, że warunki pogodowe są naprawdę ciężkie dla instalacji fotowoltaicznej, czego efektem może być niedostateczna ilość prądu wyprodukowanego przez panele. Co zrobić w takiej sytuacji?

Kluczem do ochrony przed takim scenariuszem jest właściwie dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Na wydajność paneli słonecznych ma wpływ nie tylko ich rodzaj, ale także odpowiedni kąt nachylenia i kierunek ich ułożenia. Warto dlatego sprawę powierzyć ekspertom od fotowoltaiki, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Dobrym sposobem na uniknięcie niedostatków prądu jest także inwestycja we własny magazyn energii. Nadwyżki produkowane w słoneczne dni będą odsyłane do naszego magazynu, skąd będzie można je odebrać w dowolnym momencie za darmo. Uchroni to nas w chwili, gdy panele przestaną pracować. W ostateczności, niedostatki prądu można wykupić z publicznej sieci energetycznej.