Skip to main content
  • Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, czyli technologie BIPV
    15.04.2022

    Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, czyli technologie BIPV

Podstawową wiedzę z zakresu fotowoltaiki posiada już prawie każdy. Zagłębiając się nieco bardziej w temat, możemy natrafić na termin technologii BIPV. Skrót ten, w rozwinięciu oznacza Building Integrated Photovoltaics - fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. Co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem?

Technologie BIPV

Z panelami słonecznymi zamontowanymi na szczycie budynku spotkała się zdecydowana większość z nas. Są dość masywne i potrafią rzucać się w oczy. Co jednak, gdyby istniała możliwość instalacji modułów solarnych nie na, lecz zamiast tradycyjnego dachu?

BIPV to jedna z gałęzi przemysłu fotowoltaicznego. Konstrukcje powstające zgodnie z tą technologią, wykorzystują elementy mogące produkować prąd zamiast tradycyjnych materiałów budowlanych. Mogą to być, na przykład, dachówki słoneczne, specjalne szyby produkujące energię elektryczną, a nawet solarna elewacja. Wszystkie te wynalazki stworzone zostały na bazie tradycyjnego panelu fotowoltaicznego, który pozwala na darmową produkcję prądu z wykorzystaniem światła słonecznego.

Kiedy BIPV to najlepsze wyjście?

Wkomponowanie specjalnych modułów słonecznych w strukturę istniejącego już budynku to dość kosztowny proces, dlatego lepszym wyjściem jest uwzględnienie technologii fotowoltaicznych już na etapie planowania konstrukcji. Taki zabieg pozwoli zmniejszyć koszty całego przedsięwzięcia i stworzy możliwość budowy w pełni ekologicznego i samo wystarczającego budynku od podstaw.

W przypadku istniejących już budowli, zdecydowanie tańszą opcją jest wykorzystanie technologii BAPV - Building Applied Photovoltaics. Opiera się ona na montażu tradycyjnych paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. W przypadku BAPV, moduły nie stanowią integralnej części z konstrukcją, co oznacza, że w każdej chwili mogą zostać zdemontowane, bez potrzeby zastąpienia ich czymś innym.

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Potencjał technologii BIPV wciąż jest jeszcze odkrywany, lecz już dziś zaskakuje nas nowatorskimi rozwiązaniami. Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to przyszłościowe rozwiązanie, które może przełożyć się na poprawę jakości powietrza i zatrzymanie rozwoju globalnego ocieplenia na naszej planecie. Nic więc dziwnego, że coraz szersze grono inwestorów decyduje się na budowę swoich konstrukcji zgodnie z ideą BIPV.