Skip to main content
  • Gruntowa pompa ciepła - najważniejsze informacje
    27.07.2022

    Gruntowa pompa ciepła - najważniejsze informacje

Osoby przechodzące na zieloną energię często stają przed wyborem nowego systemu ogrzewania. Chcąc być bardziej EKO i działać w zgodzie ze środowiskiem, rozważają - i słusznie - zakup pompy ciepła. Urządzenia te, w zależności od rodzaju, mogą ogrzać budynek dzięki energii pochodzącej w wody, gruntu lub powietrza. W dzisiejszym artykule skupimy się na pompie ciepła gruntowej - jak działa i gdzie sprawdzi się najlepiej.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła to typ systemu grzewczego, który wykorzystuje energię cieplną gruntu do ogrzania wody i budynku. Urządzenie to możemy także spotkać pod nazwą pompa ciepła geotermalna.

Działanie pomp ciepła gruntowych polega na cyrkulacji płynu (zwykle wody lub mieszaniny glikolu i wody) w pętli rur zakopanych w ziemi. Płyn w rurach odbiera ciepło z gruntu i przenosi je z powrotem do urządzenia. Następnie pompa wykorzystuje to ciepło do ogrzewania powietrza w domu.

Gruntowe pompy ciepła są bardzo wydajne i mogą zapewnić znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie. Są one również bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ nie uwalniają do atmosfery żadnych gazów cieplarnianych. Jest to także jeden z najpewniejszych ekologicznych systemów grzewczych, ponieważ temperatura ziemi zmienia się bardzo powoli, dzięki czemu pompa może odbierać ciepło z gruntu przez cały rok, nawet podczas siarczystych mrozów.

Gruntowa pompa ciepła - dla kogo?

Jeśli rozważasz instalację geotermalnej pompy ciepła w swoim domu, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, trzeba dysponować wystarczającą ilością miejsca na posesji, aby móc zakopać w niej sieć rur. Po drugie, należy upewnić się, że grunt pod nieruchomością jest odpowiedni dla tego typu urządzenia. Na przykład, jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie występuje dużo skał macierzystych, gruntowa pompa ciepła może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli uważasz, że system gruntowych pomp ciepła może być dla Ciebie odpowiedni, porozmawiaj z wykwalifikowanym instalatorem. Będzie on w stanie ocenić Twoją nieruchomość i pomóc Ci zdecydować, czy ten system jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.