Skip to main content
  • Jak to się zaczęło? Krótka historia fotowoltaiki
    22.07.2022

    Jak to się zaczęło? Krótka historia fotowoltaiki

Z fotowoltaiką wielu ma styczność na co dzień. Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie bez niej normalnego życia. Nic w tym dziwnego, ponieważ panele słoneczne obecnie zasilają co trzeci dom w Polsce. Fotowoltaika jednak nie była z nami od zawsze, a pierwotnie miała posłużyć do innych celów. Jak zatem maluje się historia fotowoltaiki?

Efekt fotowoltaiczny - czym jest i kiedy został odkryty?

Era fotowoltaiki rozpoczyna się wraz z odkryciem efektu fotowoltaicznego przez francuskiego fizyka Alexandre'a-Edmonda Becquerela w 1839 roku.

Efekt fotowoltaiczny to zjawisko fizyczne i chemiczne, polegające na wytwarzaniu przez materiał napięcia elektrycznego pod wpływem światła. Efekt ten został zaobserwowany po raz pierwszy przez Alexandre'a-Edmonda Becquerela w roku 1839, który odkrył, że niektóre materiały, takie jak chlorek srebra, wytwarzają niewielkie napięcie pod wpływem światła. Niemiecki fizyk Ferdinand Braun wysunął później termin "efekt fotowoltaiczny", aby opisać to zjawisko, a efekt ten stał się podstawą do opracowania pierwszego ogniwa słonecznego w 1883 roku.

Pierwsze ogniwo słoneczne

Pierwsze ogniwo słoneczne zostało opracowane przez amerykańskiego wynalazcę Charlesa Frittsa w 1883 roku. Fritts pokrył selen niezwykle cienką warstwą złota, co zwiększyło wydajność ogniwa. Pierwsze ogniwo fotowoltaiczne miało zaledwie 1% sprawności w konwersji światła słonecznego na prąd.

Rozwój ogniw słonecznych był w dużej mierze spowodowany zapotrzebowaniem na źródło energii dla statków kosmicznych. Pierwszym statkiem kosmicznym zasilanym przez ogniwa słoneczne był satelita o nazwie Vanguard 1, który został wystrzelony w 1958 roku. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystano także w statku kosmicznym Apollo, który w 1969 r. po raz pierwszy wylądował na Księżycu.

Moc ogniw fotowoltaicznych znacznie wzrosła od czasu ich opracowania. Najwyższa sprawność, jaką kiedykolwiek osiągnięto, wynosi 44,7% i została osiągnięta w 2014 roku przez ogniwo słoneczne wykonane z arsenku galu i fosforku indu.

Fotowoltaika w czasach obecnych

W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć osobę, która nie wiedziałaby, czym jest fotowoltaika. Dziedzina ta rozrosła się na przestrzeni lat i obecnie stanowi integralną część naszego życia. Spotykamy się z nią na dachach domów jednorodzinnych, firm, a nawet sieci sklepów handlowych. Dzięki panelom słonecznym wyposażonym w ogniwa fotowoltaiczne, możemy cieszyć się darmową i ekologiczną produkcją energii elektrycznej. Na tym jednak się nie kończy, ponieważ technologie fotowoltaiczne są stale rozwijane i stopniowo wprowadzane do nowych sektorów gospodarki - na przykład do budownictwa, dzięki BIPV. Możliwości, jakie obecnie oferuje fotowoltaika są ogromne, a prognozy ekspertów zapowiadają, że będą jeszcze większe. Pozostaje nam jedynie czekać na rozwój wydarzeń.