Skip to main content
  • Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do swojego domu?
    16.04.2024

    Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do swojego domu?

Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na wykorzystanie ciepła otoczenia do ogrzewania pomieszczeń lub wody. Działa ono na zasadzie odwrotnej niż konwencjonalna pompa ciepła, która wykorzystuje ciepło do chłodzenia. Pompa ciepła składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna część pompy ciepła jest umieszczona w pomieszczeniu, a wewnętrzna część jest podłączona do instalacji grzewczej. Pompa ciepła wykorzystuje ciepło otoczenia, aby ogrzać pomieszczenie lub wodę. Ciepło jest przekazywane przez rurki do instalacji grzewczej, a następnie do pomieszczeń.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając pompę ciepła?

  • Twoje potrzeby cieplne,
  • rodzaj ogrzewania,
  • koszt instalacji,
  • koszt eksploatacji.

Zapotrzebowanie cieplne a pompa ciepła

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim należy określić, jakie są Twoje potrzeby cieplne. Jeśli Twój dom jest dobrze ocieplony, to możesz potrzebować mniejszej i tańszej pompy ciepła. Natomiast jeśli Twoja izolacja jest słaba, to będziesz potrzebował większej i droższej pompy ciepła.

Rodzaj ogrzewania w Twoim domu

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj Twojego ogrzewania. Jeśli ogrzewasz dom gazem, to będziesz potrzebował pompy ciepła do ogrzewania wody. Natomiast jeśli ogrzewasz dom olejem, to będziesz potrzebował pompy ciepła do ogrzewania powietrza.

Koszty pompy ciepła

Ponadto, należy wziąć pod uwagę koszt instalacji pompy ciepła. Jeśli masz dobrze ocieplony dom i ogrzewasz go gazem, to instalacja pompy ciepła będzie tańsza. Natomiast jeśli masz słabo ocieplony dom i ogrzewasz go olejem, to instalacja pompy ciepła będzie droższa.

Eksploatacja pompy ciepła

Należy również wziąć pod uwagę koszt eksploatacji pompy ciepła. Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do pracy, więc koszt eksploatacji będzie zależał od ceny energii elektrycznej w Twojej okolicy.