Skip to main content
  • Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
    09.05.2022

    Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Każda osoba zainteresowana uzyskaniem statusu prosumenta i tym samym zakupem instalacji fotowoltaicznej, w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać na ile posłuży mu cały system. 5? 10? 20 lat? A może więcej? Planując inwestycję w fotowoltaikę, warto znać przybliżony okres pracy instalacji. Zatem, jak długo może pracować panel słoneczny?

Czynniki wpływające na żywotność paneli słonecznych

Żywotność modułu fotowoltaicznego uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Najwięcej zależy od rodzaju panelu, typu i staranności wykonania instalacji, a także od klimatu, w jakim cały system został zamontowany. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak opady gradu, silny wiatr czy też upały, jeśli będą występować stosunkowo często, mogą w znacznym stopniu obniżyć żywotność całego panelu słonecznego.

Na przyśpieszenie procesu zużycia paneli fotowoltaicznych wpływa także stopień zabrudzenia ich powierzchni. Moduły, które są regularnie czyszczone i konserwowane będą miały dłuższy okres żywotności niż te, które zostały pozostawione same sobie.

Niektóre moduły słoneczne ulegają degradacji szybciej niż inne, dlatego przed dokonaniem zakupu należy sumiennie zapoznać się z opisem produktu, którym jesteśmy zainteresowani - wszystkie potrzebne informacje o panelu powinny zostać dostarczone przez producenta.

Ile lat mogą działać panele fotowoltaiczne?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Niektóre panele fotowoltaiczne gwarantują pracę na pełnej mocy przez 25 lat, inne pomiędzy 10, a 15 lat. Zdecydowana większość modułów cechuje się żywotnością bliską 20 lat.

Co się dzieje gdy planowany okres żywotności modułu minie?

W większości przypadków, po upływie okresu gwarancyjnego podanego przez producenta z panelem dzieje się… nic. Może się zdarzyć, że moduł fotowoltaiczny zmniejszy swoją wydajność, jednak wciąż będzie produkował energię elektryczną przez kolejne lata. Wszystko zależy od od jakości panelu, sposobu jego użytkowania, środowiska, w którym został zainstalowany, a w dużej mierze także - od czynników losowych.