Skip to main content
  • Kim jest prosument?
    05.04.2022

    Kim jest prosument?

Każda osoba wdrażająca się w temat fotowoltaiki, na swojej drodze z pewnością natknęła się na terminy, których znaczenia nie znała. Jednym z najczęściej występujących pojęć, a mimo to wciąż budzących pewne wątpliwości, jest prosument. Co ono dokładnie oznacza i jak można nim zostać?

Prosument - czyli kto?

Z pojęciem prosument, pierwszy raz spotkano się dzięki książce “Trzecia Fala” Alvina Tofflera, napisanej w latach 70. XX wieku. Autor określił prosumenta jako osobę, która zajmuje się wytwarzaniem dobra na zaspokojenie własnych potrzeb.

Słowo prosument to zbitka dwóch wyrazów: producent i konsument. Aktualnie jego znaczenie regulowane jest w ustawie o OZE. Do roku 2019 za prosumenta uznawano jedynie osoby fizyczne, produkujące prąd na własne zapotrzebowanie, jednak definicja ta uległa rozszerzeniu. Obecnie, może nim zostać również przedsiębiorca - czynnik wpływający na otrzymanie statusu prosumenta to moc posiadanej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Jak zostać prosumentem?

W dzisiejszych czasach, zostać prosumentem można w bardzo łatwy sposób. Wystarczy do tego własna mikroinstalacja fotowoltaiczna.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to system paneli słonecznych zamontowanych w pobliżu gospodarstwa domowego. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym modułom, z pomocą jednego z głównych filarów OZE - Słońca, jest ona w stanie produkować energię elektryczną. Aby system PV uznany został za mikroinstalację, całkowita moc nie może przekroczyć 50 kW, przy napięciu znamionowym mniejszym niż 110 kV.

Stając się posiadaczem własnej, przydomowej elektrowni w postaci instalacji fotowoltaicznej, zaczniemy produkować prąd na pokrycie własnego zapotrzebowania. Staniemy się zatem producentem i konsumentem jednocześnie, dzięki czemu uzyskamy tytuł prosumenta.

Czy warto zostać prosumentem?

W parze ze statusem prosumenta, idzie szereg korzyści wynikających z posiadania własnej instalacji PV.

Główną zaletą bycia prosumentem jest zmniejszenie, lub nawet całkowita eliminacja rachunków za prąd. Dzięki systemowi paneli słonecznych, jesteśmy w stanie uniezależnić się od publicznej sieci energetycznej, dzięki czemu ciągłe podwyżki cen energii elektrycznej przestają nas dotyczyć.

Nie należy również zapominać o tym, że decydując się na instalację PV wspierasz ekologiczne rozwiązania. Systemy fotowoltaiczne pracują dzięki energii pochodzącej ze Słońca - jest ona w pełni przyjazna środowisku. Dodatkowo, podczas procesu produkcji prądu, do atmosfery nie uwalniają się żadne toksyny, ani szkodliwe związki chemiczne.

Odpowiadając na pytanie zadane wyżej - tak, warto zostać prosumentem. Zalety posiadania tego tytułu są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Rozważając wszystkie za i przeciw, warto poprosić o opinię ekspertów w branży fotowoltaiki, którzy gotowi są odpowiedzieć na każde pytanie.