Skip to main content
  • Kolektory słoneczne, czyli ekologiczne źródło ciepła
    01.06.2022

    Kolektory słoneczne, czyli ekologiczne źródło ciepła

Kolektory słoneczne, potocznie znane pod nazwą solary, to rewolucyjny mechanizm, który podobnie jak panele fotowoltaiczne wykorzystuje promieniowanie słoneczne do produkcji energii. Jednak, w odróżnieniu od standardowych systemów fotowoltaicznych, kolektor słoneczny nie produkuje energii elektrycznej, lecz cieplną. Jak zatem działa?

Czym jest kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne są urządzeniami, które służą do absorbcji promieni słonecznych i przetwarzania ich na energię cieplną. Są one stosowane najczęściej w celu ogrzania wody użytkowej jak i tej w basenie, a także do ogrzania pomieszczeń.

Panele solarne składają się z dwóch głównych części: kolektora i przetwornika. Kolektor służy do odbierania energii słonecznej i przekazywania jej do przetwornika. Przetwornik natomiast jest odpowiedzialny za przetwarzanie energii słonecznej na energię cieplną.

Kolektory słoneczne mogą być stosowane w różnych systemach grzewczych, takich jak kotły centralnego ogrzewania, a także wszelkiego rodzaju kotły kondensacyjne. Panele solarne współpracują także z systemami ogrzewania wody użytkowej, takich jak bojlery elektryczne, bojlery gazowe, czy też kotły kondensacyjne z zasobnikiem ciepłej wody.

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne działają w oparciu o zjawisko absorpcji promieni słonecznych przez czynnik grzewczy, który po nagrzaniu oddaje ciepło do nośnika grzejnego - czyli roztworu glikolu propylenowego. Roztwór ten odpowiada za dostarczenie energii cieplnej do naszych instalacji grzewczych.

Zalety posiadania kolektorów słonecznych

Korzyści wynikających z posiadania kolektorów słonecznych jest wiele. Najważniejszymi z nich są:

  • ograniczenie zużycia energii elektrycznej lub gazu, co prowadzi do obniżenia rachunków
  • zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, co przyczynia się do ochrony środowiska wykorzystanie energii słonecznej, która jest darmowa i nieograniczona
  • zwiększenie niezależności energetycznej
  • możliwość wykorzystania kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej i do ogrzewania pomieszczeń

Jeśli więc szukasz ekologicznej alternatywy dla tradycyjnego systemu grzewczego, być może kolektory słoneczne są właśnie dla Ciebie.