Skip to main content
  • OZE: Jak wykorzystać energię wody?
    10.08.2022

    OZE: Jak wykorzystać energię wody?

W dzisiejszych czasach produkcja energii elektrycznej jest głównie oparta na spalaniu paliw kopalnych, co ma negatywny wpływ na naszą planetę. Aby zmniejszyć stopień naszej negatywnej ingerencji w środowisko, musimy sięgnąć po odnawialne źródła energii. Jednym z zasobów OZE jest energia wodna. Jak każdy z nas może ją wykorzystać w swoim domu?

Czym jest energia wody?

Energia wodna to nic innego jak energia potencjalna i kinetyczna, która jest używana do generowania prądu elektrycznego. Woda jest jednym z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej na świecie. Energia wodna jest wykorzystywana do napędzania turbin, które są umieszczone w rzekach, jeziorach i innych źródłach wodnych. Turbiny wodne przekształcają energię kinetyczną wody w energię mechaniczną, która jest następnie konwertowana w energię elektryczną.

Energia wodna jest uważana za jeden z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów na wytwarzanie prądu. Ponadto, jest to jeden z najbardziej dostępnych źródeł energii, ponieważ woda pokrywa Ziemię aż w 71%. Istnieje jednak pewien problem związany z wykorzystaniem energii wodnej, a mianowicie fakt, że jest ona uzależniona od pogody. W przypadku suszy lub innych anomalii pogodowych, może dojść do spadku wydajności turbin wodnych i tym samym do spadku produkcji energii elektrycznej.

Wodna pompa ciepła - wykorzystaj energię wody

Z energii wody korzystać może każdy z nas - i to w zupełności za darmo! Wystarczy do tego własna wodna pompa ciepła.

Wodna pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje ciepło zawarte w wodzie do ogrzewania pomieszczeń lub do podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła składa się z dwóch części: jednej zewnętrznej, która zajmuje się odbieraniem ciepłej wody z otoczenia, oraz wewnętrznej, która przenosi ciepło do pomieszczeń lub do wody użytkowej.

Wodne pompy ciepła są efektywnymi i ekologicznymi alternatywami dla konwencjonalnych systemów ogrzewania i klimatyzacji. Urządzenia te są w stanie wygenerować około 4 razy więcej energii, niż są w stanie zużyć. Sprzyjają środowisku, ponieważ korzystają z energii wody, występującej naturalnie w przyrodzie. Warto więc rozważyć wymianę starego źródła ogrzewania na eko wodną pompę ciepła - a pomogą Ci w tym eksperci od pomp ciepła.