Skip to main content
  • Rodzaje Odnawialnych Źródeł Energii
    22.11.2023

    Rodzaje Odnawialnych Źródeł Energii

Istnieje wiele różnych rodzajów energii odnawialnej, w tym energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i biomasa. Każdy z tych rodzajów energii odnawialnej ma swoje zalety i wady, jednak OZE są coraz bardziej popularne w Polsce i na całym świecie.

Energia słoneczna

Energia słoneczna jest najbogatszą formą energii odnawialnej i może być wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej, ogrzewania wody oraz zapewniania ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Energia słoneczna jest czystym i odnawialnym zasobem, który można wykorzystywać w każdym państwie na świecie, jednak najbardziej efektywna jest w mocno nasłonecznionych państwach. W Polsce ze względu na różne pory roku, energia słoneczna jest nieregularna i wymaga znacznych inwestycji początkowych.

Energia wiatrowa

Energia wiatrowa to kolejna forma energii odnawialnej, która może być wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej. Energia wiatrowa jest zasobem odnawialnym, który nie emituje gazów cieplarnianych. Energia wiatrowa, tak jak słoneczna, jest nieregularna i wymaga sporej inwestycji.

Energia wodna

Hydroenergia jest formą energii odnawialnej, która wykorzystuje siłę poruszającej się wody do wytwarzania energii elektrycznej. Hydroenergia to źródło energii, które przed wszystkim potrzebuje odpowiednich zbiorników wodnych, ale również sporych nakładów finansowych.

Energia geotermalna

Energia geotermalna to energia odnawialna, która wykorzystuje ciepło ziemi do wytwarzania energii elektrycznej. Energia geotermalna jest czystym i odnawialnym zasobem, który nie emituje gazów do atmosfery. Jest to również nieciągłe rozwiązanie i potrzeba odpowiednich miejsc w ziemi, by można ją wykorzystać.

Energia z biomasy

Energia biomasy jest formą energii odnawialnej, która wykorzystuje materię organiczną do wytwarzania energii elektrycznej. Energia z biomasy to jeden z zasobów energii, który można spotkać najrzadziej w Polsce.

Fotowoltaika w Polsce

Najpopularniejszą formą OZE jest energia słoneczna, którą wiele domów wykorzystuje przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w domach ze względu na wciąż rosnące ceny energii elektrycznej. Jeśli planujesz inwestycję w panele PV, umów się na konsultacje z przedstawicielem fotowoltaicznym, który odpowie na Twoje pytania, przedstawi audyt energetyczny oraz wykona dokładnych pomiarów, by dobrać odpowiednią ilość paneli do Twojego domu.