Skip to main content
  • Słońce - niewyczerpane źródło energii
    14.07.2022

    Słońce - niewyczerpane źródło energii

Wprowadzenie do użytku na szeroką skalę technologii energii odnawialnych było spowodowane obawami dotyczącymi konsekwencji wykorzystywania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny. Obawy te doprowadziły do wzrostu inwestycji i produkcji energii odnawialnej. Słońce tworzy jeden z głównych filarów OZE - w jaki sposób korzystamy z dobrodziejstw jakie oferuje nam ta gwiazda?

Najjaśniejsza gwiazda - Słońce

Słońce to gwiazda znajdująca się w centrum Układu Słonecznego. Jest głównym źródłem ciepła i światła dla Ziemi. Ta średniej wielkości gwiazda znajduje się mniej więcej w połowie swojego życia - świeci już od około 4,6 miliarda lat i będzie świecić przez kolejne 4,6 miliarda lat. Ma około 150 mln km średnicy i jest w przybliżeniu 300.000 razy większa od Ziemi. Środek Słońca ma temperaturę około 15.000 stopni Celsjusza.

Słońce jako źródło energii odnawialnej

Energia słoneczna jest jednym z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej. Występuje w dużych ilościach, jest szeroko rozpowszechniona, czysta, nie wytwarza gazów cieplarnianych i stanowi bardzo efektywny sposób wytwarzania energii elektrycznej.

Energetyka słoneczna to technologia wykorzystywania energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej, zarówno w sposób bezpośredni - za pomocą ogniw fotowoltaicznych (PV), jak i pośredni - za pomocą skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). Stanowi ona ważne źródło energii odnawialnej (OZE), a stosowane w niej technologie są ogólnie określane jako pasywne lub aktywne, w zależności od sposobu wychwytywania i dystrybucji energii słonecznej. Aktywne techniki słoneczne obejmują wykorzystanie systemów fotowoltaicznych, skoncentrowanej energii słonecznej oraz słonecznego ogrzewania wody w celu wykorzystania energii. Pasywne techniki słoneczne obejmują zorientowanie budynku w kierunku słońca, wybór materiałów o korzystnej masie termicznej lub właściwościach rozpraszających światło, oraz projektowanie przestrzeni z naturalną cyrkulacją powietrza.

Energia słoneczna jest czystym i odnawialnym źródłem energii, które może być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej na różne sposoby. Panele fotowoltaiczne (PV) przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, natomiast systemy słoneczne wykorzystują ciepło słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej lub do ogrzewania wody czy powietrza. Energia słoneczna to uniwersalna i skalowalna technologia, która może być wykorzystywana w różnych zastosowaniach, od małych systemów fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych po duże elektrownie zawodowe.

Korzystaj z energii Słońca dzięki fotowoltaice

Fotowoltaika jest najbardziej rozpowszechnioną formą wykorzystania energii słonecznej i spotykamy ją pod wieloma odsłonami - od małych systemów fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych po duże elektrownie zawodowe. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw słonecznych, które dzięki zjawisku fotoelektrycznemu przekształcają światło słoneczne w prąd. Systemy fotowoltaiczne mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej w różnych celach, w tym do zasilania domów, firm i budynków użyteczności publicznej, napędzania pojazdów elektrycznych oraz dostarczania energii elektrycznej do sieci energetycznej.