Skip to main content
  • Wiedeń: Lotnisko neutralne klimatycznie
    24.08.2022

    Wiedeń: Lotnisko neutralne klimatycznie

Powszechnie wiadomo, jak dużym zagrożeniem dla środowiska są samoloty. Jeden lot wiąże się nawet z kilku tonową emisją dwutlenku węgla. Sytuacja nie przedstawia się dużo lepiej na samych lotniskach - liczne kompleksy budynków zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, uwalniając przy tym gazy cieplarniane do atmosfery. Na szczęście, nie wszyscy pozostają bierni w stosunku do tego problemu - od 2023 roku lotnisko w Wiedniu ma stać się całkowicie neutralne klimatycznie.

Lotnisko w Wiedniu

Do tej pory ruch lotniczy był uważany za grzech ekologiczny. Wiedeńskie lotnisko chce jednak udowodnić, że wszystkie straty można zminimalizować - a pomóc może w tym fotowoltaika. Od 2023 roku lotnisko będzie całkowicie neutralne pod względem emisji CO2 w swojej działalności. W tym celu zarządca lotniska opracował strategię ochrony klimatu, która składa się z kilku bloków konstrukcyjnych.

Blok pierwszy: Korzystanie z zielonej energii

Centralnym elementem neutralnej dla klimatu operacji będzie fotowoltaika. Lotnisko oddało już do użytku 14-hektarową farmę fotowoltaiczną wiosną 2022 roku. Zamontowany na ziemi system składa się z 55 000 paneli słonecznych o łącznej mocy 24 megawatów.

Razem z siedmioma zainstalowanymi już systemami dachowymi, elektrownia dostarcza ponad 30 milionów kilowatogodzin czystej energii elektrycznej rocznie. W słoneczne dni wystarcza to do całkowitego zaopatrzenia całego lotniska, w tym ponad 250 firm znajdujących się na jego terenie. W sumie w ciągu roku lotnisko pokrywa około jednej trzeciej swojego zapotrzebowania na energię elektryczną wyłącznie za pomocą samodzielnie wyprodukowanej energii ze Słońca.

Blok drugi: Zakup pojazdów elektrycznych

Energia elektryczna jest również częściowo wykorzystywana do poruszania się po lotnisku. Zarządca zakupił flotę 350 pojazdów elektrycznych. Są wśród nich pojazdy specjalne do obsługi samolotów, mobilne schody pasażerskie oraz pojazdy dla pasażerów. Tylko dzięki temu lotnisko oszczędza rocznie około miliona litrów oleju napędowego - wraz z towarzyszącą temu emisją dwutlenku węgla. Aby zatankować pojazdy elektryczne, lotnisko obsługuje liczne punkty ładowania, zasilane energią słoneczną. Umożliwia to szybkie ładowanie bez obciążenia sieci energetycznej.