Skip to main content
  • Wodna pompa ciepła - Wszystko co musisz wiedzieć
    15.08.2022

    Wodna pompa ciepła - Wszystko co musisz wiedzieć

Wodne pompy ciepła to równie popularne rozwiązanie grzewcze, jak ich gruntowe odpowiedniki. Jak sama nazwa wskazuje, źródłem ciepła, z którego czerpią jest woda. Ten system cechuje się niską awaryjnością i wysoką efektywnością w ciągu całego roku. Jak zatem działają pompy ciepła wodne i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Jak działa wodna pompa ciepła?

Wodna pompa ciepła może działać dzięki istnieniu zbiorników wodnych znajdujących się w pobliżu lub na terenie działki, na której znajduje się budynek lub, w przypadku gdy owych akwenów nie ma, kopie się dwie studnie: czerpną i zrzutową.

Studia czerpna stanowi źródło ciepła dla naszej pompy: urządzenie odzyskuje energię cieplną z wód znajdujących się właśnie w niej, następnie przekazuje ją do instalacji grzewczej w budynku. Schłodzona woda, która jest pozostałością tego procesu, zostaje odprowadzona do drugiej studni - zrzutowej.

W przypadku, gdy niedaleko nieruchomości znajduje się zbiornik wodny (staw, rzeka, jezioro), kopanie studni nie jest konieczne - pozwala to na jednoczesną redukcję kosztów związanych z instalacją wodnej pompy ciepła. Urządzenie to w takim wypadku będzie pobierać ciepło bezpośrednio z akwenu, dzięki zamontowanej sieci rur na jego dnie lub pod nim. Rozwiązanie to posiada jednak jeden wymóg - trzeba zadbać o czystość zbiornika, do którego została podłączona wodna pompa ciepła. Należy zatem zainwestować w odpowiednie filtry, a także pokusić się wprowadzenie do zbiornika roślin, które zajmą się oczyszczaniem wody.

Gdzie najlepiej sprawdzi się wodna pompa ciepła?

Wodne pompy ciepła to w naszym kraju wciąż dość kosztowna inwestycja. Urządzenia te są jednak niezwykle efektywne i mogą pracować cały rok. Montaż pompy ciepła, połączonej z otwartym zbiornikiem wodnym to szczególnie polecane rozwiązanie dla właścicieli dużych budynków, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest o wiele większe, niż w przypadku nieruchomości standardowych rozmiarów. Wynika to z tego, że koszty związane z zakupem pompy zwrócą się o wiele szybciej, ze względu na rezygnację z kupna opału.

Wodne pompy ciepła to świetne systemy ciepłownicze, które sprawdzi się najlepiej w przypadku nieruchomości z dużym zapotrzebowaniem na ciepło. Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewny tej opcji, porozmawiaj z doświadczonym instalatorem pomp ciepła, który doradzi Ci najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.