Skip to main content
  • Wpływ fotowoltaiki na środowisko
    25.02.2022

    Wpływ fotowoltaiki na środowisko

Słońce to niewyczerpalny zasób energii, który może generować energię elektryczną bez emisji zanieczyszczeń. Nie wpływa również negatywnie na globalne ocieplenie. Porównując systemy energii słonecznej do konwencjonalnych źródeł energii mają znacznie więcej korzyści. Czy fotowoltaika faktycznie nie przynosi szkód dla środowiska i jest ekologiczna? Przekonaj się jak fotowoltaika wpływa na środowisko.

Fotowoltaika i jej wpływ na środowisko

Fotowoltaikę zalicza się do Odnawialnych Źródeł Energii, a jej działanie oparte jest na naturalnych zasobach, czyli promieniowaniu słonecznym. Fotowoltaika jest rozwiązaniem gwarantującym pozytywy finansowe i ekonomiczne. Natomiast poza korzyściami dla prosumenta ma również korzystny wpływ na środowisko. Oto kilka najważniejszych zalet w zakresie fotowoltaiki i wpływu na otoczenie:

  • brak substancji, które są szkodliwe dla ludzi i otoczenia - instalacje fotowoltaiczne nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery oraz wszelkich zanieczyszczeń, pyłów i gazów. Instalacje nie mają wpływu również na globalne ocieplenie.
  • naturalne zasoby energii z promieni słonecznych - energia pozyskiwana przez panele fotowoltaiczne to 100% energii ze słońca. Uznaje się, że słońce jest najmniej inwazyjnym i niewyczerpalnym źródłem energii.
  • oszczędność wody - aby system PV pracował efektywnie, wcale nie potrzebuje dużej ilości wody jak w przypadku elektrowni gazowych, atomowych czy węglowych.
  • brak odpadów - przy pracy instalacji fotowoltaicznych nie są generowane odpady stałe i ścieki, dzięki temu gleba nie jest zanieczyszczana. nie emituje dźwięków - praca instalacji odbywa się bez hałasu.

Czy fotowoltaika wpływa negatywnie?

Sam proces produkowania energii nie ma negatywnych skutków, jednakże w procesie produkcji paneli używane są toksyczne pierwiastki chemiczne, które mogą mieć niewielki wpływ na środowisko. Moduły w procesie produkcji pokrywa się specjalną powłoką chroniącą przed dostaniem się szkodliwych substancji na zewnątrz. Zatem montowane panele fotowoltaiczne są z pewnością bezpieczne dla ludzi i środowiska. Można zauważyć, że na rynek wkraczają coraz lepsze, korzystniejsze rozwiązania technologiczne. Jednym z tych rozwiązań są moduły, które nie zawierają w składzie ołowiu. Zatem możliwe, że wraz z upływem czasu będą powstawać moduły, które będą pozbawione wszystkich szkodliwych substancji.

Fotowoltaika kilka lat temu

Kilka lat temu produkcja paneli fotowoltaicznych wiązała się z emisją gazów cieplarnianych i wszelkich produktów ubocznych. Jak wiadomo nie było to przyjazne dla środowiska. Do budowy paneli niezbędne było wydobycie kwarcu, krystalicznego krzemu oraz innych materiałów. Aby wyprodukować metalurgiczny krzem niezbędne były wielkie piece oraz naprawdę wysokie temperatury. Niestety takie działania wyzwalały dużą ilość dwutlenku węgla oraz siarczku. Niektóre procesy chemiczne przy produkcji powodowały powstawanie tetrachlorku krzemu. Jak można zauważyć było wiele szkodliwych substancji, które mogły negatywnie wpłynąć na środowisko. Aktualna technologia działa z korzyściami dla planety i maksymalnie obniża negatywne działania i substancje.

Fotowoltaika obecnie ma szereg różnych korzyści finansowych, a przede wszystkim ekologicznych. Jeśli zależy Ci na naszej planecie, warto inwestować w Odnawialne Źródła Energii, a w tym w fotowoltaikę!