Skip to main content
  • Zmniejsz swój ślad węglowy dzięki tym wskazówkom
    11.07.2022

    Zmniejsz swój ślad węglowy dzięki tym wskazówkom

Statystyczny Polak rocznie emituje do atmosfery aż 11 ton gazów cieplarnianych. W dużej mierze wielkość tej liczby spowodowana jest produkcją energii przy pomocy paliw kopalnych - ropy czy też węgla. Problem ciągle narasta, ponieważ temperatura na Ziemi stale rośnie przez zjawisko zwane globalnym ociepleniem. Wzrost temperatur może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak topnienie lodowców, podniesienie się poziomu morza i susze. Aby zapobiec tym skutkom, musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Jak to zrobić?

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to całkowita ilość gazów cieplarnianych wyemitowanych przez daną osobę, wydarzenie, organizację lub produkt, wyrażona jako ekwiwalent dwutlenku węgla. Gazy cieplarniane, w tym dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu i gazy fluorowane, zatrzymują ciepło w atmosferze i przyczyniają się do zmian klimatu.

Główną przyczyną powstawania śladu węglowego jest emisja dwutlenku węgla (CO2), który jest uwalniany podczas spalania paliw kopalnych w celu uzyskania energii. Inne rodzaje działalności powodujące emisję to, m.in. wylesianie i składowanie odpadów.

Ślad węglowy danej osoby można obliczyć, sumując jej emisję ze wszystkich źródeł, w tym z transportu, elektryczności, żywności i odzieży. Całkowity ślad węglowy danego kraju lub regionu można obliczyć, sumując emisje wszystkich jego mieszkańców, firm i gałęzi przemysłu.

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Większość ludzi wie, że emisja dwutlenku węgla przyczynia się do zmian klimatycznych, ale mniejsza liczba wie, jak zmniejszyć swój własny ślad węglowy. Oto kilka wskazówek:

1. Ogranicz jazdę samochodem. Jest to prawdopodobnie najbardziej oczywisty sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jeśli możesz jeździć wspólnie, rowerem lub komunikacją miejską - zrób to!

2. Zużywaj mniej energii w domu. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pokoju, i odłączaj urządzenia elektroniczne, kiedy ich nie używasz. Rozważ zainwestowanie w energooszczędne urządzenia.

3. Jedz mniej mięsa. Produkcja mięsa jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych, dlatego jedzenie mniejszej ilości mięsa (lub w ogóle zrezygnowanie z niego) to świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego.

4. Recykling i kompostowanie. Recykling i kompostowanie pomagają zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci, gdzie emitowany jest metan - silny gaz cieplarniany.

5. Kupuj energię ekologiczną. Jeśli masz taką możliwość, kupuj energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa. Możesz również zainwestować we własną elektrownię dzięki fotowoltaice.

6. Kompensuj emisje. Jeśli nie możesz ograniczyć swoich emisji, możesz je zrównoważyć, inwestując w projekty, które ograniczają emisje w innych miejscach, np. sadząc drzewa lub inwestując w czystą energię. Świetnym pomysłem jest również wymiana pieca na pompę ciepła.

Stosując się do tych wskazówek, można w znacznym stopniu zmniejszyć swój ślad węglowy i przyczynić się do spowolnienia zmian klimatycznych. Zmiany zacznij wprowadzać już dziś!