Skip to main content
 • Audyt energetyczny - co warto wiedzieć?
  27.08.2022

  Audyt energetyczny - co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do termomodernizacji budynku warto poznać jego słabe punkty, które wymagają ewentualnej naprawy lub wymiany - w tym celu pomocny jest audyt energetyczny. Choć nazwa może zdradzać co nieco, wiele osób nie ma szerszego pojęcia, co się kryje za tym terminem. Zatem, co warto wiedzieć o audycie energetycznym? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest audyt energetyczny?

Posiłkując się Ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów możemy odpowiedzieć na powyższe pytanie. Audyt energetyczny jest szczegółowym opracowaniem, określającym cały zakres, włącznie ze wszystkimi parametrami technicznymi i ekonomicznymi, przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W audycie wskazane są optymalne rozwiązania na wykryte problemy, razem w wyliczeniem przypuszczalnych kosztów realizacji przedsięwzięcia i oszczędności na energii.

Co określa audyt energetyczny?

Czym dokładnie jest szczegółowe opracowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, czyli co określa audyt energetyczny? Każdy audyt energetyczny powinien zawierać następujące informacje:

 • aktualny stan techniczny badanego budynku
 • aktualne koszty zużycia energii
 • wskazane słabe punkty budynku, co trzeba w nim zmienić lub poddać modernizacji, by zmniejszyć koszty związane z eksploatacją
 • jakie rozwiązania techniczne zastosować, aby możliwe było przeprowadzenie proponowanej modernizacji
 • szacunkowy koszt modernizacji oraz przypuszczalne oszczędności, jakie przyniesie
 • dostępne możliwości uzyskania państwowej dotacji

Jak się robi audyt energetyczny?

Audyt energetyczny składa się z kilku etapów, które mają na celu ustalenie, jakie są miejsca, w których budynek może zmniejszyć swoje zużycie energii. Pierwszym etapem audytu energetycznego jest zebranie danych o zużyciu energii w danym gospodarstwie domowym lub firmie. Dane te mogą pochodzić z rachunków za energię, danych z monitoringów energetycznych lub innych źródeł. Uwzględnia się również wartości izolacyjne ścian, okien, drzwi, czy też dachów. Ocenie podlega także źródło ciepła, a nawet dane klimatyczne dla określonej lokalizacji.

Następnie audytorzy analizują dane zebrane w pierwszym etapie, aby ustalić, jakie są miejsca, w których budynek może zmniejszyć swoje zużycie energii. Audytorzy mogą także przeprowadzić wywiady z domownikami i pracownikami, w celu uzyskania dodatkowych informacji. Na koniec audytorzy przygotowują raport z audytu energetycznego, który zawiera wnioski i zalecenia dotyczące sposobów, w jakie można zmniejszyć swoje zużycie energii.