• Audyt energetyczny - co warto wiedzieć?
    27.08.2022

    Audyt energetyczny - co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do termomodernizacji budynku warto poznać jego słabe punkty, które wymagają ewentualnej naprawy lub wymiany - w tym celu pomocny jest audyt energetyczny. Choć nazwa może zdradzać co nieco, wiele osób nie ma szerszego pojęcia, co się kryje za tym terminem. Zatem, co warto wiedzieć o audycie energetycznym? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest audyt energetyczny?

Posiłkując się Ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów możemy odpowiedzieć na powyższe pytanie. Audyt energetyczny jest szczegółowym opracowaniem, określającym cały zakres, włącznie ze wszystkimi parametrami technicznymi i ekonomicznymi, przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W audycie wskazane są optymalne rozwiązania na wykryte problemy, razem w wyliczeniem przypuszczalnych kosztów realizacji przedsięwzięcia i oszczędności na energii.

Co określa audyt energetyczny?

Czym dokładnie jest szczegółowe opracowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, czyli co określa audyt energetyczny? Każdy audyt energetyczny powinien zawierać następujące informacje:

  • aktualny stan techniczny badanego budynku
  • aktualne koszty zużycia energii
  • wskazane słabe punkty budynku, co trzeba w nim zmienić lub poddać modernizacji, by zmniejszyć koszty związane z eksploatacją
  • jakie rozwiązania techniczne zastosować, aby możliwe było przeprowadzenie proponowanej modernizacji
  • szacunkowy koszt modernizacji oraz przypuszczalne oszczędności, jakie przyniesie
  • dostępne możliwości uzyskania państwowej dotacji

Jak się robi audyt energetyczny?

Audyt energetyczny składa się z kilku etapów, które mają na celu ustalenie, jakie są miejsca, w których budynek może zmniejszyć swoje zużycie energii. Pierwszym etapem audytu energetycznego jest zebranie danych o zużyciu energii w danym gospodarstwie domowym lub firmie. Dane te mogą pochodzić z rachunków za energię, danych z monitoringów energetycznych lub innych źródeł. Uwzględnia się również wartości izolacyjne ścian, okien, drzwi, czy też dachów. Ocenie podlega także źródło ciepła, a nawet dane klimatyczne dla określonej lokalizacji.

Następnie audytorzy analizują dane zebrane w pierwszym etapie, aby ustalić, jakie są miejsca, w których budynek może zmniejszyć swoje zużycie energii. Audytorzy mogą także przeprowadzić wywiady z domownikami i pracownikami, w celu uzyskania dodatkowych informacji. Na koniec audytorzy przygotowują raport z audytu energetycznego, który zawiera wnioski i zalecenia dotyczące sposobów, w jakie można zmniejszyć swoje zużycie energii.

Soltrado
Soltrado sp. z o.o.

KRS 0000945854
REGON: 520953980
NIP: 876-249-85-34

Adres

ul. Cegielniana 21
86-300 Grudziądz

Szybki kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 533 288 823
+48 881 233 466
Obserwuj nas

© Soltrado. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wspierane przez Studio 113.