Skip to main content
  • Czy fotowoltaika może uratować pszczoły?
    11.05.2022

    Czy fotowoltaika może uratować pszczoły?

Problem masowego ginięcia pszczół od wielu lat stanowi przedmiot troski większości ekologów. Owady te są jednymi z najważniejszych zapylaczy roślin, a ich wyginięcie spowodowałoby poważne konsekwencje - zarówno dla ludzi, jak i całego ekosystemu. Powszechne stosowanie pestycydów, wycinanie łąk kwietnych i zanieczyszczenie środowiska tylko przyśpieszają proces depopulacji tego gatunku. Czy inwestując w fotowoltaikę możemy przyczynić się do ochrony pszczół?

Dlaczego musimy chronić owady zapylające?

Owady zapylające należą do jednej z najważniejszych grup zwierząt na Ziemi. Ich rola jest kluczowa do podtrzymania prawidłowego działania naszego ekosystemu. Zapylacze - jak sama nazwa wskazuje - zapylają rośliny, aby te mogły wydawać owoce. Ponad 10% żywności na całym świecie jest produkowane właśnie dzięki pracy owadów zapylających.

Do najważniejszych zapylaczy należą pszczoły miodne. Ze wszystkich owadów zapylających wykonują one najwięcej pracy, bo aż 90% całości. Ich gwałtowna depopulacja przyczynia się do coraz większego spadku liczby plonów, co w przyszłości może prowadzić do braku żywności na świecie.

Farmy fotowoltaiczne domem dla pszczół

Argonne Laboratory to amerykański instytut badawczo - rozwojowy, gdzie zrodził się pomysł na wykorzystanie farm fotowoltaicznych, a konkretniej przestrzeni pod instalacjami jako siedlisko dla pszczół.

Zespół naukowców szukając rozwiązań na problem masowego ginięcia najważniejszych zapylaczy zetknął się z tematem farm fotowoltaicznych. Ogromne przestrzenie - najczęściej pod postacią pól o glebie niskiej jakości, która nie nadaje się do uprawy żywności - zagospodarowane jedynie przez bezemisyjne i przyjazne środowisku panele fotowoltaiczne, zdały się być idealnym kandydatem do tworzenia łąk kwietnych. W czasie badań prowadzonych nad tą koncepcją naukowcy odkryli, że cień rzucany przez moduły jest w stanie stworzyć mikroklimat idealny dla pszczół.

Łąki pod instalacjami fotowoltaicznymi - kto skorzysta?

Na wysiewaniu łąk kwietnych pod instalacjami PV wbrew pozorom nie skorzystają jedynie pszczoły. Łąka fotowoltaiczna jest koncepcją, która może przynieść duże korzyści szczególnie dla rolników.

Farmy fotowoltaiczne często mieszczą się w pobliżu pól uprawnych, ponieważ instalacje PV nie wpływają negatywnie na swoje otoczenie. Przemieniając przestrzeń pod panelami w łąkę kwietną, pszczoły zaczną tworzyć siedliska i zapylać okoliczną roślinność, co przyczyni się do wzrostu zbieranego w gospodarstwie plonu. Koszt całego przedsięwzięcia nie jest wysoki, a w efekcie przyczyniamy się do ochrony pszczół, otrzymujemy darmowy prąd produkowany przez panele fotowoltaiczne, a także większą ilość warzyw i owoców - czyli czysty zysk.