Skip to main content
  • Instalacja fotowoltaiczna - co wchodzi w jej skład?
    25.04.2022

    Instalacja fotowoltaiczna - co wchodzi w jej skład?

Z instalacją PV większość osób spotkała się przynajmniej raz w życiu. Głównym elementem, z którym kojarzymy cały mechanizm jest panel słoneczny, który możemy określić również terminem modułu fotowoltaicznego. Jednak, aby całość mogła poprawnie działać i produkować energię elektryczną potrzebne są dodatkowe elementy. Z czego zatem składa się instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne

Najważniejszym elementem całej instalacji PV są panele fotowoltaiczne. To właśnie one odpowiadają za przemianę promieni słonecznych w energię elektryczną.

Pod wierzchnią warstwą zbudowaną ze szkła hartowanego umieszczone są ogniwa fotowoltaiczne, w których dzięki promieniom słonecznym zachodzi zjawisko fotoelektryczne, co pozwala na wytworzenie prądu stałego.

Moduły fotowoltaiczne możemy najczęściej spotkać w dwóch odsłonach: pod postacią paneli monokrystalicznych i paneli polikrystalicznych. Różnią się one między sobą przede wszystkim wydajnością, co również przekłada się na cenę obu modeli.

Falownik fotowoltaiczny

Kolejnym ważnym elementem instalacji PV jest falownik, znany również pod nazwą inwerter solarny.

Inwerter jako swego rodzaju mózg instalacji, odpowiada za przemianę prądu stałego w napięcie przemienne, które jest w stanie popłynąć w gniazdkach. Kontroluje on też pracę całego systemu, a wszystkie potrzebne dane wysyła zdalnie do właściciela, na przykład na telefon komórkowy.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Do podstawowych elementów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej należy także stelaż, na którym mocowane są panele. W zależności od rodzaju, pozwala on na montaż modułów na szczycie dachu lub gruncie. Bez odpowiedniej konstrukcji nośnej, cała instalacja PV nie tylko produkowałaby mniejsze ilości prądu ze względu na niewłaściwy kąt nachylenia paneli słonecznych, ale także była bardziej narażona na zniszczenie.

Nie należy także zapominać o wszelkich złączkach i kablach, dzięki którym cały system może sprawnie pracować. Przewody te powinny być wysokiej jakości, aby instalacja fotowoltaiczna działała bez zarzutu przez długie lata.