O inwerterze solarnym słyszała prawie każda osoba, zainteresowana montażem paneli słonecznych. Urządzenie występujące również pod nazwą falownik i inwerter fotowoltaiczny, stanowi nieodłączny element każdej instalacji PV. Do czego tak naprawdę służy i jakie są jego rodzaje?
Co robi falownik?
Falownik stanowi swego rodzaju system dowodzenia całej instalacji fotowoltaicznej. Jego głównym zadaniem jest zamiana prądu produkowanego przez panele, czyli prądu stałego (direct current), na napięcie przemienne (alternating current) - czyli takie, które zasila gniazdka w naszych domach.
Inwerter fotowoltaiczny poza konwersją napięcia, zajmuje się także dostarczaniem wyprodukowanej energii elektrycznej do naszych instalacji, a także odsyłaniem nadwyżek prądu do zakładu energetycznego. Dzięki falownikowi będziesz na bieżąco informowany o tym, jak pracuje Twoja instalacja fotowoltaiczna. To ile prądu wyprodukowałeś, ile zużyłeś, a ile trafiło do sieci, dzięki specjalnej aplikacji sprawdzisz nawet z poziomu swojego smartfona. Inwerter solarny pozwala Ci na pełną kontrolę nad Twoim systemem PV, nawet gdy znajdujesz się daleko od domu.
Typy inwerterów solarnych
Wyróżniamy trzy główne typy falowników. W zależności od typu instalacji fotowoltaicznej, możemy spotkać się z inwerterem:
- sieciowym (on-grid) - współpracuje on z siecią energetyczną; między innymi pozwala na przesył nadwyżek energii, a także dostosowanie napięcia do aktualnie płynącego w sieci.
- wyspowym (off-grid) - jest on uniezależniony od działania sieci energetycznej; zebrane nadwyżki prądu kumuluje w specjalnych akumulatorach, pozwalających na odebranie ich w dogodnym dla prosumenta czasie.
- hybrydowym - łączy on cechy inwertera sieciowego z falownikiem wyspowym; pozwala na jednoczesne wykorzystanie akumulatorów i współpracę z siecią energetyczną.
Dodatkowo, występują falowniki jednofazowe, które wykorzystywane są w instalacjach fotowoltaicznych o mocy do 3 kW, a także inwertery trójfazowe, stosowane przy mocniejszych systemach PV.
Niezbędny element instalacji fotowoltaicznej
Inwertery solarne stanowią mózg całego systemu PV. Bez nich nie bylibyśmy w stanie korzystać z prądu wyprodukowanego przez moduły słoneczne. Falowniki pozwalają także na kontrolę nad naszą instalacją, nawet na odległość.
Jeśli przymierzasz się do zakupu instalacji fotowoltaicznej i wciąż masz pewne wątpliwości, który inwerter wybrać, eksperci w branży fotowoltaiki pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.