Skip to main content
  • Solar Skin | Biurowiec z paneli słonecznych
    25.08.2022

    Solar Skin | Biurowiec z paneli słonecznych

Branża budowlana przeżywa właśnie prawdziwą rewolucję. Znane już od wielu lat technologie BIPV (fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) wkraczają na nowy poziom. Od teraz można nie tylko wzbogacać konstrukcje o pojedyncze elementy produkujące prąd, ale także wznosić z nich całe budowle. Przykładem jest pewien biurowiec w Australii, do którego budowy zostanie wykorzystana niemiecka technologia Solar Skin.

Fotowoltaiczny wieżowiec

Crema Constructions buduje obecnie wieżowiec w Australii, zaprojektowany przez architekta z Melbourne, Pete'a Kennona, którego otwarcie planowane jest na połowę 2023 roku. Budowla powstanie zgodnie z genialną technologią Solar Skin, dziełem niemieckiej firmy Avancis. Kosztujący 40 milionów dolarów ośmiopiętrowy wieżowiec będzie wyposażony w 1182 panele słoneczne o grubości zwykłej szklanej fasady.

Technologia ta wykorzystuje cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne. Według The Guardian, może ona generować 50 razy więcej energii niż typowa dachowa instalacja fotowoltaiczna stosowana w gospodarstwach domowych. Po zakończeniu budowy, system Solar Skin dostarczy prawie tyle energii, aby zaspokoić potrzeby energetyczne całego budynku, jednocześnie oszczędzając 77 ton dwutlenku węgla każdego roku.

Planowany jest także montaż dodatkowych modułów słonecznych, które zagwarantują zerowy pobór prądu z zewnętrznej sieci energetycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, biurowiec z zastosowaniem Solar Skin nie będzie miał prawie żadnych wydatków związanych z poborem prądu, a za kilka lat stanie się całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Przykłady fotowoltaicznych budynków

Choć biurowiec w Melbourne będzie pierwszym w pełni fotowoltaicznym budynkiem w Australii, w Europie takie rozwiązanie nie jest niczym nowym. Na przykład wieża biurowa przy Miller Street w Manchesterze w Anglii, jest w całości pokryta panelami słonecznymi i od lat pracuje wytwarzając energię.

Przenosząc się do Azji, na Tajwan, znajdziemy projekt Sun Rock, w ramach którego planuje się budowę budynku w pełni pokrytego panelami słonecznymi, który będzie w stanie wygenerować około 1 miliona kWh energii.